Je už pomalu konec listopadu. A já opravdu nemám ráda tohle období, kdy ráno je ještě do 9 tam, do 14 hodin je šero, a pak je zase tma. Zatímco v létě mě neuvidíte skoro na počítači, zima je jiné období. Vrcholí přípravy na Vánoce a já tradičně konec roku využívám i k balancování co se na starém roku povedlo či ne a s nadějí si dělám plány do roku budoucího. Také je pro mě konec roku tradičně čas k sestavení plánu Čtenářské výzvy.
Pro ty, kdo neznají - Databáze knih každý rok vyhlašuje 20 knih na různá a netradiční témata, které mají čtenáři za úkol přečíst. Naposledy jsem Výzvu splnila v roce 2018 a to i přesto, že mě v tom roce čekal závěrečný rok na vysoké škole. Jenže pak přišel rok 2019 a s ním i pár životních tragédií, které mi chuť ke čtení zcela vzali. Nyní se dostávám znovu pomalu ke svému původnímu rytmu a začínám tu svou Výzvu pro další rok sestavovat. A jelikož je témat 20 a já mám k tomu co říct, tak jsem si to rozdělila do dvou okruhů po 10 knížkách. Ráda bych vám tady tedy představila svou první desítku knih pro rok 2020.
Prvním tématem byla kniha od autora, který letos oslavil, nebo ještě oslaví své kulatiny. K tomuto tématu jsem si vybrala autorku, která žije ve Švýcarsku a má ze svého afrického dobrodružství dceru Napirai. Mnozí už určitě vědí, že se jedná o Corinne Hoffmann a její knižní hity o "Bílé Masajce". Bílou Masajku jsem četla už před lety a zamilovala jsem se do ní. Ale tuto knihu rozhodně už číst nehodlám. Mám v hledáčku jiný titul od té samé autorky, a jmenuje se Dívka se žirafím krkem, která se zabývá tím, jak se obyčejná švýcarská žena stane bílou masajkou.
Druhým, ale méně prozaičtějším, tématem byla kniha, která má ve svém názvu den v týdnu. Naštěstí si na Databázi velmi svědomitě vedu seznam knih, které se chystám číst, které mě prostě nějakým způsobem zaujmou. Právě pro tyhle účely. V tomto seznamu jsem našla Bohem zapomenutou knihu, která má název "Úterní ženy mezi bylinami a řepou". Je o ženě jménem Kiki, která se rozhodne opustit hektický život ve městě za venkov, kam se odstěhuje se svým manželem a dvouletou dcerkou. Tam si chce otevřít penzion pro vystresované lidi z města a dokonce i pěstovat vlastní zeleninu. Bohužel budova, kterou si k tomuto účelu koupila je ruina a tři týdny před otevřením je každému jasné, že se to nemůže stihnout. Proto jsou povolány na pomoc přítelkyně.
Třetí téma dostalo název "kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání. Zde jsem chvíli váhala, protože dosud jsem se nerozhodla, jakým směrem se hodlám ubírat, ale nakonec jsem vybrala jako své vysněné povolání jako majitelka malého penzionku kdesi pod horami. Díky tomu, jsem narazila na knihu, která má název "Hotýlek v údolí Loiry" od autorky Helen Pollard. Emma přijíždí se svým přítelem do malebného městečka na francouzském venkově, aby zde strávili dva týdny dovolené. Ale než se naděje, Nathan ji opustí s Glorií a Emma tak nabídne pomoc s hotýlkem jeho zraněnému majiteli.
Čtvrté téma voní po květinách na rozkvetlé louce. Máme vybrat knihu, na které je na obálce květina. Moje volba tak padla na titul "Heřmánkové údolí" od Hany Marie Körnerové. Tato kniha má moc krásnou obálku s vyobrazením heřmánku. Pojednává o ženě, které osud rozdal horší karty než ostatním. Byla to velmi statečná a silná žena, ačkoliv si to sama neuvědomovala, dokázala najít štěstí v době, kdy by je ostatní jen těžko hledali. Tento příběh začíná v roce 1946 kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Její rodiče zemřeli, a příbuzní, kteří zde žijí se uvolili o sirotka postarat. Anna teda přijíždí do Čech aniž by znala jazyk a příbuzné zná jen z vyprávění rodičů. Přesto doufá, že u ních nalezne domov, a tedy jedinou jistotu, ve kterou teď může doufat.
Páté téma zní kniha, jejíž hrdina trpí nějakou psychickou poruchou. U tohoto tématu jsem původně uvažovala o tom, že se hecnu a znovu si přečtu Dánskou dívku, kterou jsem před časem odložila nedočtenou. Ale nakonec jsem se na základě doporučení přiklonila k titulu "Žena v okně" od autora A. J. Finn, což je umělecký pseudonym. Anna žije sama a uzavřená ve svém vlastním světě. Nevychází ze svého domu, kde dny tráví popíjením vína a sledováním starých filmů a také špehováním svých sousedů. Jednoho dne se do domu přes ulici nastěhují noví sousedé, kteří na první pohled vypadají jako normální rodinka. Jenže pak Anna zahlédne něco, co rozhodně vidět neměla....
Šesté téma je kniha, která nás zaujala svým názvem. Dlouho jsem váhala, ale i zde pomohl můj seznam knih k přečtení na Databázi knih. Nakonec to vyhrál titul "Sezdány válkou" od S. M. Lane. Tato kniha je o dvou mladých zdravotních sestříčkách, které se v roce 1944 potkají na londýnském nádraží. Obě mají stejný úkol, a to pomoci své zemi, která se již několik let zmítá ve válce. Scarlet se snaží najít svého nezvěstného snoubence a zároveň chce dokázat své rodině i sama sobě, že je ve skutečnosti silnější než si všichni myslí. Ellie naproti Scarlett pochází ze skromnějších poměrů a ošetřovatelství má přímo v krvi. V Normandii se tyto dvě dívky setkají s Lucy, která už je zkušenou sestřičkou. Surovost světa zmítaného válkou dožene všechny ženy až na pokraj všech svých sil.
Štastná sedmička skrývá knihu o holokaustu. Je pravda, že holokaust je vděčné a mnou oblíbené téma a těch knih už mam přečtených opravdu spoustu. Takže výběr to byl opravdu těžký. Nicméně nakonec jsem zvolila knihu "Chlapec v pruhovaném pyžamu", kterou už mám dlouho ve svém hledáčku, ale nikdy na ní nebylo to správné duševní rozpoložení. Kniha vypráví o devítiletém německém chlapci Brunovi, který nemá ani ponětí o konečném řešení židovské otázky ani o koncentračních táborech. Ví jen to, že byl vytržen ze svého domova v Berlíně a odvezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny. Jednoho dne se potká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, ale na opačné straně plotu. Bruno je zvídaví a přátelství se Šmuelem mu dává příležitost poznat co se děje na druhé straně plotu. Proto si oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, aniž by tušil, že tato jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení kruté pravdy.
Osmé téma dostalo název kniha, která vystihuje vaší náladu, či osobnost. Tady byl výběr také těžký, protože poslední dobou neprožívám úplně šťastné a pohodové období. Ale možná i díky tomu jsem vybrala titul s názvem "Zlomené duše". Poslední dobou mám pocit, že v důsledku událostí ať už dávnějších nebo těch zcela nedávných mám duši doopravdy zlomenou. Kniha se odehrává v roce 1950 ve škole odložených děvčat, kde se zrodí přátelství čtyř dívek. To ale trvá pouze a jedině tehdy, dokud jedna z nich nezmizí neznámo kam.
Předposlední téma této první desítky, tedy deváté téma je kniha, jejíž název začíná zájmenem. I zde jsem musela hledat, ale nakonec jsem zvolila titul s názvem "Já, legenda". Na tuto knihu se nesmírně těším, protože tento titul se pyšní titulem jednoho z nejslavnějších upírských románů dvacátého století. Kniha zachycuje svět, kde propukla strašlivá epidemie, a ti, kteří neměli to štěstí a přežili, byli proměněni v krvežíznivé noční bestie. Všichni, až na Roberta Nevilla, který jak se zdá, je proti nákaze imunní. Jenže okolnosti z něj udělali vyvržence. Ve dne zabíjí a v noci se schovává s nadějí na další den prázdného života.
Posledním, tedy desátým, tématem tohoto článku je kniha od autora, od kterého jste ještě nic nečetli. I toto téma bylo těžké, protože jsem ve svém životě četla už hodně knih a najít tak nějakého autora, od kterého jsem ještě nic nečetla je stále těžší a těžší. Nakonec jsem si vzpomněla, že už dlouho dobu se chystám na tituly od Eleny Ferrante, a titul Geniální přítelkyně.
Na všechny tyto knihy už se moc těším a samozřejmě vás budu průběžně informovat o tom, jak se mi daří Výzvu plnit a třeba se někdo z vás tady inspiruje. Samozřejmě na každou knihu vyjde recenze. Postupně se na stránkách Výzvy začínají objevovat další a další témata, takže postupně budu zpracovávat i druhou půlku knih, které chci v rámci Čtenářské výzvy přečíst.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Recenze: Když se introvertka vdá - Debbie Tung
Dnes bych vám tu ráda představila miloučkou jednohubku, nový komiks od mé oblíbené autorky Debbie Tung. Od Debbie už mám přečtené dva komik...
-
Dneska tu mám recenzi na e-knížku Osmnáct, od autorky Markéty Harasimové, která mi knížku zaslala v rámci spolupráce na zkoušku, za což bych...
-
Po delší době zde máme recenzi na knížku s velice zajímavým tématem od brilantní spisovatelky Jodi Picoultové. autorka: J. Picoultová ...
-
Dnes bych vám tu ráda představila miloučkou jednohubku, nový komiks od mé oblíbené autorky Debbie Tung. Od Debbie už mám přečtené dva komik...
Žádné komentáře:
Okomentovat